ÖDÜLLER

 

EGE BÖLGESİ’NİN 82’NCİ ŞİRKETİ KATMERCİLER’E EBSO’DAN DÖRT ÖDÜL BİRDEN…

 

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI’NIN GELENEKSEL ARAŞTIRMALARINA GÖRE, EGE BÖLGESİ’NİN EN BÜYÜK 82’NCİ ŞİRKETİ OLAN KATMERCİLER, 2011 VERİLERİNE GÖRE EBSO TAŞIT VE DİĞER ULAŞIM ARAÇLARI SANAYİ VE MESLEK GRUBUNDA ‘EN FAZLA İSTİHDAM SAĞLAMA’, ‘EN YÜKSEK ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRME’ VE ‘EN YÜKSEK VERGİ ÖDEME’ KRİTERLERİNDE BİRİNCİLİKLE ÖDÜLLENDİRİLDİ; ‘EN YÜKSEK İHRACAT’ GERÇEKLEŞTİRMEDE İSE İKİNCİLİK KONUMUNU GÜÇLENDİRDİ.

 

Sektörünün halka açık tek şirketi olan Katmerciler, çok sayıda başarı ve ödülüne 2012 yılında da yeni ödüller ekledi.

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından her yıl gerçekleştirilen, Ege Bölgesi’nin en büyük sanayi kuruluşlarının belirlendiği araştırma sonuçlarına göre Katmerciler, 2011 yılında elde ettiği 86 milyon liralık satış geliriyle sıralamada 82’nciliğe yükseldi. 2010 yılında elde ettiği 59.237 milyon liralık net satış geliriyle Ege Bölgesi’nin en büyük 85’inci şirketi olan Katmerciler, bir önceki yıl 105’inci sırada yer alıyordu. Bu sonuçlara göre Katmerciler, iki yılda 23 sıra birden yükselmeyi başardı.

 

İzmir’de en çok kurumlar vergisi ödeyen 100 mükellef arasında ise 86’ncı sırada yer alan Katmerciler, 2011 yılı sonuçlarına göre EBSO’dan dört ödül daha aldı. EBSO’nun 2011 yılı verileri bazında belirlediği bölgesel sıralamalara göre, ‘taşıt ve diğer ulaşım araçları meslek grubu’nda Katmerciler, dört başarı belgesi birden aldı. Katmerciler, ‘en fazla istihdam sağlama’, ‘en yüksek üretim gerçekleştirme’ ve ‘en yüksek vergi ödeme’ kriterlerinde birincilikle ödüllendirilirken, en yüksek ihracatı gerçekleştirmede ise yıllardır elde ettiği ikincilik konumunu güçlendirerek devam ettirdi. Şirket, İstanbul Sanayi Odası’nın ikinci 500 büyük şirket listesinde ise 439’uncu sırada... Yaklaşık 350 çalışanıyla sektörünün açık ara en büyük ihracatçısı durumundaki Katmerciler, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ‘Türkiye’nin 1000 Büyük İhracatçısı’ listesinde, sektörünün tek temsilcisi olarak 662’nci sırada yer alıyor. TİM listesinde araç üstü ekipman sektöründen bir başka şirket bulunmuyor. Bu başarıda, son beş yılda ihracat gelirlerindeki yüzde 50’yi bulan yıllık ortalama artış belirleyici faktör. Şirketin istikrarlı büyüme trendinde son beş yıldaki yıllık ortalama büyüme hızı ise yüzde 40’ın üzerinde. Ülkemizde böylesi bir başarının örneğine rastlamak pek mümkün değil. Katmerciler’i sektöründe bölgesel bir marka haline getirme hedefi doğrultusunda ortaya konulan bu performans ve elde edilen sonuçlar, tüm çalışanlar, hissedarlar, iş ortakları ve paydaşlar için gurur verici. Katmerciler’e verilen ödüller ise bu başarının somut bir ifadesi ve teyidi durumunda. EBSO tarafından ‘yüksek istihdam’, ‘yüksek üretim’ ve ‘yüksek vergi’ alanlarında elde edilen birincilik ödülleri ise ülkemizin kalkınmasına ve istihdam yaratılmasına katkı sağlamak yönünden de Katmerciler için oldukça anlamlı. Tabii tüm bunların yanı sıra ‘En Yüksek İhracat’ kategorisinde alınan ikincilik ödülü de, Türkiye’nin cari açığının azaltılmasında Katmerciler’in oynadığı rolün bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.