YATIRIMCI İLİŞKİLERİ

EMEA BÖLGESİ’NİN 'EN YARATICI' FAALİYET RAPORU

AMERİKAN İLETİŞİM PROFESYONELLERİ LİGİ’NDEN KATMERCİLER FAALİYET RAPORU’NA ÖDÜL YAĞDI. SEKTÖRÜNÜN DÜNYADA EN İYİSİ OLARAK ÜST ÜSTE İKİNCİ KEZ ‘PLATİN’ ÖDÜL ALAN KATMERCİLER, DÜNYA SIRALAMASINDA 18’İNCİ, AVRUPA’DA 10’UNCU OLDU.

 

Katmerciler, halka açılma çalışmaları sürecinden itibaren yatırımcı ilişkilerine büyük önem verdi. Halka açık bir firmanın kurumsal kimliğinin ayrılmaz ve olmazsa olmaz bir parçası olarak gördü yatırımcı ilişkilerini… Bu çerçevede şeffaf, kurumsal ve hesap verebilir bir iş yapış felsefesini iki yıldan bu yana geliştirerek uygulamayı sürdürüyor. Paydaşlarına yönelik bilgilendirmeleri eksiksiz yapıyor, paydaşları sürdürülebilir büyüme sürecinin bir parçası yapmayı amaçlıyor. Bu çerçevede her yıl faaliyet raporlarının hazırlanma sürecinde hedeflerini belirleyen eksen temalar çerçevesinde yaratıcı, okur dostu, bilgilendirici ve anlaşılır nitelikteki faaliyet raporlarını hem paydaşlarına hem de kamuoyuna sunuyor. Bu yaklaşım ve özen karşılıksız kalmıyor. Katmerciler’in faaliyet raporları uluslararası platformda büyük beğeni topluyor ve bir değil, pek çok ödüle layık görülüyor. Türkiye’de araç üstü ekipman sektörünün lideri ve sektörünün borsadaki tek temsilcisi olan Katmerciler, ilk faaliyet raporuyla olduğu gibi, 2011 yılı faaliyet raporuyla, bir uluslararası başarıya daha imza attı. Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi (League of American Communications Professionals-LACP) tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve uluslararası ölçekte en iyi faaliyet raporlarının belirlendiği yarışmada Katmerciler, ‘Makine Araçve Ekipmanları’ sektöründe, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın en iyisi seçilerek yine ‘Platin’ ödülü kazandı. Katmerciler, çok sayıda ülkeden 5 bin 500’ün üzerinde raporun aday olduğu yarışmada dünyada 18’inci, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde (EMEA) ise 10’uncu olmayı başardı.

 

EN YARATICI FAALİYET RAPORU

Türkiye’den yarışmaya katılan ve pek çoğu Türkiye’nin önemli markaları arasında yer alan şirketler arasından sıyrılmayı başaran Katmerciler, 2011 Faaliyet Raporu ile yarışmaya katılan 20’ye yakın Türk şirketi arasında ikinciliği elde ederken Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin ‘En Yaratıcı Faaliyet Raporu’ seçilerek bu dalda da ‘Platin’ ödülün sahibi oldu. Katmerciler, bu kategoride dünya sıralamasında da ‘Gümüş’ ödüle değer görüldü.Türkiye’den yarışmaya katılan şirketler arasında Katmerciler’in yanı sıra Akbank, Akfen GYO, Aktifbank, Albaraka Türk, Anadolu Sigorta, Arçelik, Garanti Bankası, Kartonsan, Pınar Süt, Şekerbank, TAV, THY, Turkcell, Türk Telekom, TÜPRAŞ, Yapı Kredi yer aldı. Katmerciler, geçen yıl düzenlenen yarışmada, ‘2010 Faaliyet Raporu’ ile dünyada genel sıralamasında 59’uncu, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde 29’uncu olmuştu.

 

ÇOCUK GÖZÜYLE ARAÇ ÜSTÜ EKİPMANLAR

Jüri üyelerinin notlarında ‘yaratıcı, mükemmel, etkileyici’ gibi kavramlar kullandığı ve jüri değerlendirmesinde 100 üzerinden 99 puan alan Katmerciler 2011 Faaliyet Raporu, hazırlandı. İtfaiye, çöp arabası, tanker, damper, vidanjör, kurtarma, kanal açma, yol süpürme gibi araç üstü ekipmanların; daha sağlıklı, güvenli, temiz ve kaliteli yaşam koşulları sağlamadaki rolüne dikkat çekilen ve buradan hareketle çocuklarımızın geleceğine yönelik sorumluluğa vurgu yapılan rapor, sıradışı ve etkileyici görsellik ve tasarımıyla da dikkat çekti. Araçların ve fonksiyonlarının çocukların gözüyle eğlenceli çizimlerle desteklendiği raporun ön kapağında ‘Çocuklarımız için değer’ mesajına yer verilirken, arka kapakta şu söz yer aldı: “Çocukların hayalleri, büyüklerin ise fikirleri vardır. Fikirlerimiz onların hayallerine hizmet etmelidir.” Raporda, Katmerciler’in 2011 yılı faaliyetleri ve ortaya koyduğu performansın yanı sıra 2015 yılına yönelik hedeflerine de ayrıntılı olarak yer verildi.

 

SEKTÖR ADINA DA GURUR VERİCİ

Halka açıldığından bu yana tüm paydaşlarıyla ilişkilerine büyük önem veren Katmerciler, yatırımcılarıyla açık ve şeffaf bir ilişki yürütmeye her zaman özen gösterdi. Faaliyet raporlarını hazırlarken bir yasal zorunluluğu yerine getiriyor olmakla yetinmeyerek kurumsal duruşunun ve anlayışının yansıması olacak, vizyonunu ortaya koyacak, mesajlarının taşıyıcısı olacak çalışmalar ortaya koymayı hedefledi. Geçen yıl düzenlenen yarışmada, dünyada 59’uncu, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde 29’uncu olmuştu Katmerciler’in faaliyet raporu. Bu yıl dünyada 18’inci, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde 10’uncu, ülkemiz şirketleri arasında ise 2’nci olarak başarı çıtasını oldukça yükseğe taşımış oldu.

 

HALKA AÇILMA SADECE BİR FİNANSMAN MODELİ DEĞİLDİR!

KATMERCİLER, HALKA AÇILARAK BİRKAÇ ÖNEMLİ KAZANIM ELDE ETMEYİ AMAÇLADI. HALKA ARZLA BAĞLANTILI OLARAK SERMAYE PİYASASI MEVZUATI’NA GÖRE FAALİYETTE BULUNMAK, KURUMSAL YÖNETİŞİM ANLAYIŞINI ŞİRKET FAALİYETLERİNE EGEMEN KILMAK, AÇIKLIK VE ŞEFFAFLIK, ŞİRKETİN KURUMSALLAŞMASI YÖNÜNDE ÇOK BÜYÜK VE ÇOK ÖNEMLİ İTİCİ GÜÇ OLDU. HIZLA BÜYÜRKEN, BU HIZLI BÜYÜMENİN SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNDE GELİŞME İMKANI ARTTI.

 

Küresel krizin en etkin olduğu süreçte halka arz çalışmalarını ara vermeden sürdüren Katmerciler, 2010 yılının Kasım ayında Deniz Yatırım danışmanlığında gerçekleştirdiği halka arzda, büyük bir başarıya imza atmıştı. Katmerciler, arzın üç katı talep yaratarak sermayesinin yüzde 24’ünü halka açmıştı. İhraç edilen toplam 3 milyon adet pay, beher hisse 6 TL olmak üzere 3-4-5 Kasım 2010 tarihlerinde talep toplama yöntemiyle halka arz edilmiş ve 11 Kasım 2010 tarihinden itibaren İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem görmeye başlamıştı. O günlerde İMKB ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Halka Arz Seferberliği kampanyasının içinde yer alan Katmerciler, Türkiye sermaye piyasalarının gelişmesine yönelik bu girişimde yer alarak sadece yeni yatırımları için finansman sağlamakla kalmayıp ülke ekonomisinin gelişimine de destek olmanın gururunu yaşadı.

 

Katmerciler Ekipman - Aylık Yabancı Yatırımcı Alım ve Satım Tablosu

Yıl Alış Tutarı
USD
Satış Tutarı
USD
Toplam Hacim
USD
Net Alış
USD
2010 25.935 25.335 51.271 600
2011 1.018.508 651.148 1.669.655 367.360
2012 1.726.886 51.087 1.777.973 1.675.798
Toplam 2.771.329 727.570 3.498.899 2.043.758

 

Katmerciler Ekipman Yabancı Yatırımcı Alım ve Satım Tablosu

Yıl Alış Tutarı
TL
Satış Tutarı
TL
Toplam Hacim
TL
Net Alış
Tl
2010 37.868 37.456 75.324 412
2011 1.715.502 1.145.735 2.861.236 569.767
2012 3.089.276 90.627 3.179.903 2.998.649
Toplam 4.842.646 1.273.818 6.116.463 3.568.828

 

BÜYÜME HEDEFİNDE ÖNEMLİ BİR KALDIRAÇ

Halka arzdan elde edilen gelir, planlanan yatırımların finansmanında ve şirketin mali yapısının güçlendirilmesinde kullanıldı. Halka arzın sağladığı maddi güç ve kurumsal kimliğe katkısı, Katmerciler’i araç üstü ekipman sektöründe, bölgesel bir marka olma hedefine ulaşma yolculuğunda da önemli bir kaldıraç oldu. Halka açılarak birkaç önemli kazanım elde edilmesi amaçlandı. Halka arzla bağlantılı olarak Sermaye Piyasası Mevzuatı’na göre faaliyette bulunmak, kurumsal yönetişimanlayışını şirket faaliyetlerine egemen kılmak, açıklık ve şeffaflık, şirketin kurumsallaşması yönünde çok büyük ve çok önemli itici güç olacaktı. Hızla büyürken, bu hızlı büyümenin sağlam temeller üzerinde gelişme imkânı artacaktı. Yeni ortaklar ve hissedarlara karşı taşınacak sorumlulukla adım atmak Katmerciler’i daha güçlü kılacaktı.

Öte yandan, halka arzdan elde edilecek kaynak, büyüme planları doğrultusunda yeni yatırımlara yönlendirilecek, şirketin büyüme potansiyeli daha da artacaktı. Büyümeyi destekleyecek bu kaynağı, borçlanma yöntemleri yerine halka açılarak sağlamayı tercih etti Katmerciler. Halka açılma Katmerciler için yalnızca finansman kaynağı sağlamakla kalmayacak kurumsallaşmanın da katalizörü olacaktı. Diğer hiçbir finansman yöntemi, kurumsallaşmaya bu katkı ve desteği sağlamayacaktı. Nitekim, tam da düşünüldüğü şekilde, şirkete hem yönetsel hem finansal katkısı son derece yüksek bir halka açılma işlemi başarıyla tamamlandı. İki yıl sonra Katmerciler halka açık bir şirket olmanın tüm olumlu sonuçlarını yaşıyor.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR KARLILIK YOLCULUĞU

Bu halka arzla İMKB ve SPK’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Halka Arz Seferberliği’nin de taşıyıcılığını üstlenen Katmerciler, elde ettiği gelirleri planlanmış yatırımların finansmanında ve şirket finansman yapısının daha da güçlendirilmesinde kullanıyor. Halka arzın sağladığı hem maddi hem de manevi güç, Katmerciler’i araç üstü ekipman sektöründe ‘2015 yılında bölgesel bir marka haline gelme’ ve ‘sürdürülebilir kârlılık’ hedeflerine biraz daha yaklaştırdı.

 

BORSADA ‘İLK’LERE İMZA ATTI

Türkiye’nin borsada işlem gören ilk araç üstü ekipman şirketi olan Katmerciler, ülkemizde ilk kez uygulanan Geri Alım Garantisi ve Bonus Hisse teşvikleriyle sermaye piyasalarına güçlü bir giriş yapmıştı. Bu teşviklerle yatırımcıların daha uzun vadeli yatırıma özendirilmesi, uzun vadeli düşünen yatırımcıların korunması ve ödüllendirilmesi amaçlandı. Mali tablolarının da ortaya koyduğu gibi, Katmerciler, yalnızca büyümeye değil kâr ederek büyümeye odaklanmış bir şirket. Dolayısıyla, sadece büyüyen bir şirket olmayı değil, büyürken iyi derecede kâr eden ve kârını hissedarlarıyla paylaşan bir şirket olmayı hedefliyor. Atılan her adımda binlerce yatırımcısına karşı sorumluluğunun bilinciyle hareket ediyor.

 

KATMERCİLER, ELDE ETTİĞİ GELİRLERİ PLANLANMIŞ YATIRIMLARIN FİNANSMANINDA VE ŞİRKET FİNANSMAN YAPISININ DAHA DA GÜÇLENDİRİLMESİNDE KULLANIYOR. HALKA ARZIN SAĞLADIĞI HEM MADDİ HEM DE MANEVİ GÜÇ, KATMERCİLER’İ ARAÇ ÜSTÜ EKİPMAN SEKTÖRÜNDE ‘2015 YILINDA BÖLGESEL BİR MARKA HALİNE GELME’ VE ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR KÂRLILIK’ HEDEFLERİNE BİRAZ DAHA YAKLAŞTIRDI.