İHRACAT

İHRACAT PERFORMANSINDA REKORA KOŞUYOR

KATMERCİLER’İN 2007 YILINDA 13 MİLYON TL SEVİYESİNDEKİ İHRACAT GELİRLERİ 2012 YILINDA 137.7 MİLYON LİRAYA ULAŞTI. 2011 YILINDA 55.6 MİLYON LİRALIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİREN ŞİRKET, 2012 YILINDA İHRACATINI YÜZDE 147 ORANINDA ARTIŞLA 137.7 MİLYON LİRAYA YÜKSELTTİ. TOPLAM GELİRLER İÇİNDE İHRACATIN PAYI YÜZDE 90’A ULAŞTI.

 

Katmerciler ihracat performansıyla tüm sıralamalarda her yıl basamakları atlayarak yükseliyor. Araç üstü ekipman sektörünün lider şirketi, 2011 yılında elde ettiği 27 milyon dolarlık ihracat geliriyle Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ‘İhracatta İlk 1000 Firma’ listesinde, 662’nci sırada yer almayı başardı. Şirket, 2009 yılında 701’inci sıradaydı.

 

TOPLAM GELİRİN YÜZDE 90’I

Katmerciler’in 2010 yılında yüzde 42 olan ihracat gelirlerinin toplam gelirler içerisindeki payı ise 2011 yılında yüzde 65’e yükselmişti. 2012 yılında yüzde 20 olan büyüme hedefinin dört katı büyüme gerçekleştiren ve yüzde 79’luk artışla gelirini 150 milyon liranın üzerine çıkaran Katmerciler’in bu performansında ihracatın katkısı çok büyük oldu. 2011 yılında 55.6 milyon liralık ihracat gerçekleştiren şirket, 2012 yılında ihracatını yüzde 147 oranında artışla 137.7 milyon liraya yükseltti. Bu gelir artışında, stratejik büyüme alanı olarak belirlenen ihracatta elde edilen yüzde 147’lik artışın önemli payı var. Yine belirlenen hedeflere uygun olarak, şirket ihracat gelirlerinin toplam gelirler içindeki payı yüzde 65’ten yüzde 90’a çıkmış bulunuyor.

 

30 FARKLI ÜRÜNLE 41 PAZARDA

Yüzünü dış pazarlara çevirmiş, sektörünün açık ara ihracat lideri, 41 ülkeye ihracat yapan bir şirket olarak bu alandaki yoğunlaşma devam edecek. İtfaiye ve çöp araçları başta olmak üzere yaklaşık 30 farklı

 

 

SINIR ÖTESİNDE 41 ÜLKENİN YOLLARINDA

Katmerciler’in geniş bir coğrafyaya yayılan ihracat ağı içinde 41 ülke bulunuyor: Afganistan, Almanya, Angola, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Filistin, Fransa, Gana, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Irak, İran, İsveç, Japonya, Katar, Kazakistan, Güney Kore, Kuveyt, Liberya, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Nijerya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Senegal, Sırbistan-Karadağ, Suriye, Suudi Arabistan, Tayland, Tayvan, Türkmenistan, Ürdün, Yemen, Yunanistan.

 

 

Katmerciler tarafından üretilen pek çok araç, başta Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya olmak üzere dünyanın dört bir köşesine ihraç ediliyor. Bu araçlar çevre temizliğinden nakliyeye, altyapı çalışmalarından yangınlara müdahaleye milyonlarca insanın yaşam kalitesini ve güvenliğini artırıyor. 41 ülkede gündelik hayatı değiştiriyor.

 

Araç üstü ekipman üretimiyle sektörünün en geniş ürün gamına sahip şirketi olan Katmerciler, bugüne kadar 41 ülkeye ihracat yapma başarısını gösterdi. 1998 yılında Japonya ile ihracata başlayan şirket 2001 yılında Irak ile Ortadoğu pazarına, 2002 yılında Cezayir ve Mısır ile Afrika pazarına giriş yaptı. 2002 yılından itibaren ihracat hacmi sürekli artış gösterdi. Zamanla Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Ortadoğu’ya uzanan geniş bir coğrafya üzerinde ihracat yapar hale geldi. Son olarak Rusya’yı da ihracat portföyüne dahil ederek 41 ülkeye ihracat yapan bir şirket oldu.

 

İHRACAT DÖRT YILDA DÖRDE KATLANDI

 2007 yılında 13 milyon TL seviyesindeki ihracat gelirleri 2012 yılında 137.7 milyon liraya çıkmış bulunuyor. Bu trend bölgesel marka olma hedefine hızla ilerlendiğinin de bir göstergesi… Şirketin toplam gelirleri içerisinde ihracatın payı oldukça yüksek. Pazarlama stratejisini kendi bünyesinde yer alan Pazarlama Departmanı’nda belirleyen Katmerciler, çok geniş bir coğrafyada agresif bir pazarlama stratejsi uyguluyor ve bu stratejisini etkin ve müşteri memnuniyetine odaklanan satış sonrası hizmetleriyle destekliyor. İhracat stratejisinde bir diğer önemli unsur ise bazı ülkelerde yerel şirketlerle işbirlikleri yapmanın yanı sıra temsilcilikler de verebilecek bir organizasyon yapısına sahip olması. Rusya Federasyonu ve Azerbaycan’da verilen temsilcilikler bunun son örnekleri…